Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

Medalj "För bragd till sjöss"

<< Tillbaka

Medaljen har delats ut till:

 

 

Nr 1 Valfrid Pettersson, Singö
Nr 2  Arvid Hållinder, Fogdö 
Nr 3  Harald Erkas, Singö 
Nr 4  Oskar Abrahamsson, Fogdö 
Nr 5   Statsisbrytaren Ymers besättning genom fartygschef Kn Bo Wahlström, Dux II Grundkallen 1963-01-16.
Nr 6  Ymers ställföreträdande fartygschef Kn Henry Nilsson, dito 
Nr 7  Rikard Carlsson, Öregrund, M/S Heemskerk, Rotterdam, Hopprts grund 1952-10-07 -- 09
Nr 8  Curt Carlsson, Öregrund, dito
Nr 9  Krister Gabrielsson, Grisslehamn, dito 
Nr 10  Sven Jansson, Grisslehamn, dito 
Nr 11  Allan Henriksson, Grisslehamn, dito 
Nr 12  Birger Hållinder, Grisslehamn, dito 
Nr 13  Werner Pettersson, Grisslehamn, dito 
Nr 14  Bo Jansson, Grisslehamn, dito 
Nr 15  Curt Carlsson, Öregrund (stjärna), Segelkutter, Lilla Själbådan, Björns fyr 1964-11-03 
Nr 16  Leif Olsson, Hallstavik, dito 
Nr 17  Gunnar Mastad, Östhammar, dito 
Nr 18  Flaggstyrman Åke Sundberg, Berga, S/S Finlandia samt livbåt från belgiska tankfartyget Belgulf Strenth, Understen 1966-12-12 
Nr 19  Flaggstyrman Claes-Göran Rickberg, Berga, dito 
Nr 20  Förste högbåtsman Robert Säfström, Berga, dito 
Nr 21  Högbåtsman Jan Olov Westerlund, Berga, dito 
Nr 22  Överlots Birger Söderlund, Singö, dito 
Nr 23  Kronolots Ulrik Holm, Singö, dito
Nr 24  Båtsman Folke Sjölander, Singö, dito 
Nr 25  Kronolots Bo Söderman, Köpmanholm, S/S Mati, Simpnäs 1967-01-05 -- 06
Nr 26  Båtsman Rolf Logren, Tjockö, dito 
Nr 27  Fanjunkare Olof Arbin, F8, tyska fartyget S/S Hinrich Quast, Ålands norra skärgård 1967-12-29
Nr 28  Fanjunkare Eddie Söderman (Väddö), F8, dito 
Nr 29  Fanjunkare Ragnar Bengtsson, F8, dito 
Nr 30  Flugtekniker Erik Sjöstedet, F8, dito 
Nr 31  Översergant Karl Henriksson, Åland, lastfartyget Gävles skeppsbrott vid Märket 1975-01-09 
Nr 32  Karl-Axel Pulsson, Åland, dito
Nr 33  Ingvald Eckerman, Åland, dito 
Nr 34  Tage Mickelsson, Åland, dito 
Nr 35  Uppsyningsman Harry Sjöblom, Fejan, efter mångårig gärning som sjöräddare bl.a. i Gustaf Dahlén. Tilldelades medaljen 1982 
Nr 36  Båtsman Henrik Berensson, Singö, räddning av två undomar utanför Svartklubben midsommarafton 1987 
Nr 37  Curt Carlsson, Öregrund (2 stjärnor), efter mångårig gärning som sjöräddare i bl.a. KA Wallenberg och Folke Östman. Tilldelades medaljen 2000 
Nr 38  1:e pilot Carl Tengblad, Sundsvall, boserbåten Herakles och pråmen Bulks förlisning vid Grundkallen, 2004-03-02 
Nr 39  2:e pilot Mats-Johan Mattsson, Sundsvall, dito 
Nr 40  Vinschoperatör Anders Bodin, Sundsvall, dito  
Nr 41  Ytbärgare Daniel Ericsson, Sundsvall, dito 
Nr 42  1:e pilot Hannu Elomaa, Åbo, Finland, dito 
Nr 43  2:e pilot Jukka Tähtinen, Åbo, Finland, dito 
Nr 44  Mekaniker Markku Tervo, Åbo, Finland, dito 
Nr 45  Ytbärgare Risto Leino, Åbo, Finland, dito 
Nr 46 

Kustbevakare Juha Sankala, Åbo, Finland, dito 

Nr 47  1:e pilot Mika Pajusalo, Åbo, Finland, dito
Nr 48  2:e pilot Matti Rytkönen, Åbo, Finland, dito 
Nr 49  Mekaniker Jussi Satokari, Åbo, Finland, dito
Nr 50  Ytbärgare Paavo Korhonen, Åbo, Finland, dito 
Nr 51  Ytbärgare Mikko Terho, Åbo, Finland, dito 

 

 

 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in