Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 
<< Tillbaka

Årets pristagare 1984  

Totalsegrare 83 Kappas
Snabbaste rote 5 Vinterhamn
Snabbaste damrote 3 Anna-Katarina af Singö
Räddningsplankan 14 Fredag
Tidsenligaste utrustade rote 71 Bodekull
Bästa nybygge/renoverade båt 20 Duvan
Postlandskampen (Postens vandringspris) 18 Margaretha af Qvarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1984

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 83

Kappas

Herr 04:31:17 13  48 65  160 
2 9

Piggvaren 

Herr 04:35:10 16 44  68  156 
3 77

Emvika

Herr 04:41:59 19 42  68  151 
4 23

Alma af Möja 

Herr 04:16:30 6 45 46  145 
5 34

Signil 

Herr 04:09:32 3 48  37  143 
6 69

Trollstäven 

Herr 04:15:44 5 40 47  142 
7 18

Margaretha af Qvarken 

Herr 04:14:15 4 43  41  140 
8 37

Mina af Furn 

Herr 04:08:35 2 45  33  139 
8 71

Bodekull 

Herr 05:06:11 34 39  74  139 
10 41

Katti af Gräsö 

Herr 04:24:51 10 42  42  134 
11 35

Olof Pettersson 

Herr 04:46:26 22 39  56  133 
11 73

Elin af Ellan 

Dam 05:07:04 37 46  64  133 
13 65

Fanny af Waxholm 

Herr 04:27:43 11 42  38  129 
14 55

Gunnilsöra 

Herr 04:36:25 18 44  42  128 
15 5

Vinterhamn

Herr 04:07:49 1 30  31  125 
15 3

Anna-Katarina af Singö 

Dam 05:00:37 30 38  57  125 
17 27

Tvåan af Gräsö 

Herr 04:23:16 9 35  38  124 
18 1

Nauclera 

Herr 05:04:24 32 34  61  123 
19 53

Greta av Ljusterö 

Herr 04:36:09 17 33  46  122 
19 15

Grisslehamn 

Herr 05:12:09 40 44  58  122 
21 26

Alma 

Herr 05:18:42 43 42  62  121 
22 10

Lejongropen 

Herr 04:20:57 7 36  30  119 
22 75

Inger af Massum 

Herr 05:06:25 35 42  52  119 
24 43

Skälholms-Maja

Herr 04:29:34 12 36  34  118 
24 33

Maria af Gräsö 

Herr 04:33:03 15 31  42  118 
26 48

Ålands Haf

Herr 04:55:18 27 33  51  117 
27 81

Refanuten

Herr 04:21:33 8 26  38  116 
28 39

Wentha af Ekerö 

Herr 04:53:11 25 40  39  114 
29 16

Alpiggen af Eckerö 

Herr 04:47:41 23 43  26  106 
30 51

Singö

Dam 05:11:00 39 22  62  105 
31 61

Hornet af Tälje 

Herr 04:44:44 20 25  38  103 
32 22

Elise 

Dam 05:16:05 41 41  42  102 
33 25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr 05:45:45 53  35 59  101 
34 12

Kristina

Dam 05:06:27 36 34  42  100 
35 59

Gittan av Norrsund 

Herr 04:32:37 14  22 31  99 
36 47

Garvarn af Kappelshamn 

Herr 04:58:41 28 26  40  98 
37 20

Duvan 

Herr 05:09:57 38 74  96 
37 63

Postbåden  

Dam 05:30:46 48 43  41  96 
39 17

Laura af Gräsö 

Herr 04:45:39 21 24  29  92 
39 2

Jullan 

Herr 05:34:23 49 31  50  92 
41 28

Gustafva

Herr 05:24:26 45 35  40  90 
42 19

Havtorn 

Herr 04:53:07 24 53  89 
42 14

Fredag 

Dam 08:47:00 59 43  45  89 
44 85

Havsfräui 

Herr 04:54:08 26 50  84 
44 7

Flundran 

Herr 05:17:36 42 21  45  84 
44 79

Frida 

Herr 05:29:35 47 23  48  84 
47 6

Gudungen 

Dam 05:54:13 56 36  43  83 
48 21

Xylografen 

Herr 05:19:48 44 35  30  81 
49 32

Gavelbåt från Föglö

Herr 05:05:00 33 48  75 
50 49

Bakfram af Gräsö

Dam 05:52:15 55 28  41  74 
51 46

Aron

Herr 05:00:35 29 42  73 
51 29

Tranvik I 

Herr 06:29:10 58 30  41  73 
53 87

Argo af Wermdön

Herr 05:28:24 46 24  34  72 
54 57

Anna

Herr 05:02:25 31 40  69 
55 38

Julinda

Herr 05:39:27 52 58  66 
56 11

Mosse

Herr 05:37:04 51 21  31  61 
57 24

Skötbåt från Brändö

Herr 05:44:06 54 52  58 
58 40

Gavelbåt

Herr 05:36:19 50 45  55 
59 31

Driften af Forsmark

Herr 06:08:30 55 36 39 

 

 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in