Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

 

Totalsegrare 9 Piggvaren
Snabbaste rote 23 Lasse-Maja af Möja
Snabbaste damrote 6 Facilis
Räddningsplankan 65 Fanny af Waxholm
Tidsenligaste utrustade rote 89 Hulda
Bästa nybygge/renoverade båt             97  Einar Jansson 

 

 

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1986

 

Plac. Båtnr.

Båtnamn

Klass

Tid

Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 9

Piggvaren

Herr 06:07:17 16 48  69  151
2 77

Emvika 

Herr 06:01:59 11 48  63  150
3 89

Hulda

Herr 06:22:39 22 48  70  146
4 6

Facilis 

Dam 06:03:12 12 48  57  143
5 1

Nauclera

Herr 06:38:12 24 48  63  137
6 23

Lasse-Maja af Möja

Herr 04:51:03 1 48  33  135
7 51

Singö 

Herr 07:05:08 29 48  62  131
7 26

Alma

Herr 07:06:43 31 45  67  131
9 83

Kappas

Herr 07:15:12 35 48  67  130
10 15

Grisslehamn 

Herr 07:14:42 34 48  64  128
11 5

Vinterhamn

Herr 04:51:54 2 45  31  127
11 34

Signil

Herr 05:38:20 5 48  34  127
11 75

Inger af Massum 

Dam 06:58:11 28 45  60  127
14 37

Mina af Furn 

Herr 05:48:50 8 48  36  126
14 93

Bref och Paket

Herr 06:12:35 19 47  48  126
16 41

Katti af Gräsö 

Herr 05:53:06 9 48  36  125
17 55

Gunnilsöra 

Herr 06:01:31 10 48  36  124
18 48

Ålands Haf II 

Herr 05:24:53 4 48  29  123
18 33

Maria af Gräsö

Herr 06:05:54 15 47  41  123
20 59

Gittan av Norrsund

Herr 05:46:15 6 48  30  122
21 95

Junkarn af Understen

Herr 05:15:24 3 46  25 119
21 10

Lejongropen

Herr 06:05:14 13 48  34  119
21 39

Wentha af Ekerö 

Herr 06:09:50 18 48  39  119
24 14

Amalia

Herr 06:05:45 14 47 35  118
25 16

Alpiggen 

Herr 05:46:34 7 48  26  117
25 24

Skötbåt från Brändö

Herr 07:08:58 32 45  54  117
25 31

Lena av Björkö 

Herr 07:10:31 33 48  52  117
28 97

Einar Jansson 

Herr 06:07:55 17 42  40  115
29 30

Vasaloppet

Herr 07:52:29 43 48  59  114
30 18

Margaretha af Qvarken

Herr 06:41:12 25 48  39  112
31 63

Postbåden

Herr 06:44:37 26 48 39  111
32 43

Skälholms-Maja 

Herr 06:22:06 21 45  36  110
32 8

Agnes av Årholma 

Herr 07:15:32 36 42  54  110
34 19

Havtorn

Herr 07:27:43 41 48  51  108
35 13

Brudhällan av Vinterhamn

Dam 06:25:54 23 48  30  105
36 35

Olof Pettersson 

Herr 08:42:44 46 38  62  104
37 27

Tvåan af Gräsö 

Herr 06:45:17 27 44  35  102
37 12

Kristina  

Herr 07:20:19 38 48  42  102
39 32

Gavelbåt från Föglö

Herr 07:44:52 42 44  49  101
40 46

Hilda af Äppelö 

Herr 08:36:28 45 48  47  100
41 2

Vendela 

Herr 07:06:05 30 48  31  99
41 28

Gustafva 

Herr 07:15:20 37 48  38 99
43 91

Hanna af Telje

Herr 06:18:56 20 48  20  98
43 22

Elise 

Dam 07:22:57 40 48  40  98
43 79

Frida

Herr 08:47:33 47  48  47  98 
46 65

Fanny af Waxholm 

Herr 08:56:23 49  45  36  82 
47 21

Xylografen

Herr 08:48:52 48  45  32  79 
48 87

Argo af Wermdön

Herr 08:32:17 44 32 34 72
49 57

Anna 

Herr 07:21:23 39  39  50 
<< Tillbaka
Årets pristagare 1986
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in