Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 Årets pristagare 1998

Totalsegrare 46 Snäckan
Snabbaste rote 45 Lasse-Maja af Möja
Snabbaste damrote 12 Kristina
Snabbaste veteranrote 46 Snäckan
Räddningsplankan 61 Hornet af Tälje
Tidsenligaste utrustade rote 9 Piggvaren
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 18 Margaretha qf Qvarken
Bästa nybygge/renoverade båt 23 Sjöfröken
Yngsta damrote 25 Ingeborg
Postlandskampen (Postens vandringspris) 18 Margaretha af Qvarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 1998

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt
poäng
Total
poäng
1 46 Snäckan Herr 04:29:00 11 38 71 157
2 71 Sjuström III af Slite Herr 04:23:00 7 30 71 153
3 18 Margaretha af Qvarken Herr 04:34:00 13 40 66 152
4 9 Piggvaren Herr 04:44:00 22 38 76 151
5 83 Kappas Herr 04:49:00 26 37 75 145
6 45 Lasse-Maja af Möja Herr 04:01:00 1 28 50 141
7 48 Ålands Haf Herr 04:11:00 24 34 50 140
8 81 Sjustöm I af Slite Herr 04:43:00 21 36 63 137
9 33 Maria af Gräsö Herr 04:29:00 10 36 52 136
10 27 Tvåan af Gräsö Herr 04:36:00 15 32 53 129
11 75 Inger af Massum Herr 05:04:00 34 31 70 126
12 91 Hanna af Telje Herr 04:13:00 4 25 45 125
12 43 Skälholms-Maja Herr 04:35:00 14 29 51 125
12 41 Katti af Gräsö Herr 04:42:00 19 33 52 125
15 95 Junkarn af Understen Herr 04:17:00 5 32 38 124
15 77 Emvika Dam 05:13:00 41 32 74 124
17 11 Bullerskärs Malin Herr 04:10:00 2 16 47 123
17 37 Mina af Furn Herr 04:33:00 12 34 42 123
19 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 05:05:00 35 30 68 122
20 29 Viola af Söderöra Herr 04:42:00 20 21 61 121
21 10 Varggropen Herr 04:46:00 24 36 49 120
22 17 Klara Herr 04:25:00 8 28 40 119
22 12 Kristina Dam 05:05:00 36 40 56 119
24 89 Hulda Dam 05:10:00 40 27 71 117
25 55 Gunnilsöra Herr 04:45:00 23 30 49 115
26 73 Elin af Ellan Dam 05:15:00 43 29 69 114
27 22 Elise Herr 04:56:00 30 28 59 113
27 38 Klara-Sofia Herr 05:03:00 33 33 54 113
29 25 Ingeborg Dam 05:57:00 54 38 67 110
30 27 Sjöfröken Dam 05:07:00 37 24 63 109
30 35 Olof Pettersson Herr 05:23:00 49 27 72 109
32 8 Adele Mathilda Herr 05:08:00 38 37 50 108
33 63 Amanda af Gräsö Herr 04:41:00 18 17 49 107
34 5 Vinterhamn Herr 04:27:00 9 18 38 106
34 44 Ankkurinappi Herr 04:40:00 17 13 51 106
34 26 Albertina af Högsåra Herr 04:49:00 28 13 62 106
34 99 Gjausu Herr 05:22:00 47 36 58 106
38 13 Brudhällan Herr 04:38:00 16 25 37 105
38 67 Dana-Guten Herr 04:47:00 25 28 43 105
38 50 Gustafwa Herr 05:09:00 39 25 60 105
41 31 Ettan af Hargshamn Herr 04:49:00 27 23 49 104
41 65 Hanna Herr 04:50:00 29 15 59 104
41 85 Sjövargen af Svartsö Herr 04:57:00 31 26 50 104
44 21 Xylografen Herr 04:58:00 32 20 51 98
44 14 Arvid Herr 05:28:00 51 37 53 98
46 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 05:15:00 44 32 49 96
47 34 Signil Herr 04:21:00 6 - 42 95
47 19 Havtorn Herr 05:22:00 48 25 59 95
49 4 Amalia Dam 05:29:00 52 38 47 92
50 28 Staggskär Herr 05:26:00 50 22 58 89
51 32 Alexandra Herr 05:14:00 42 16 52 85
52 36 Rut Ida Herr 05:16:00 45 10 57 81
53 51 Lena av Björkö Herr 06:00:00 55 12 61 77
54 61 Hornet af Tälje Herr 06:01:00 56 16 51 70
55 7 Flundran Herr 05:34:00 53 11 52 69
56 97 Einar Jansson Herr 05:19:00 46 - 52 65
<< Tillbaka
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in