Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 59 Anna Buhre af Johannelund
Snabbaste rote 46 Lasse-Maja
Snabbaste herrote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste damrote 46 Lasse-Maja
Snabbaste veteranrote 10 Francilia
Räddningsplankan 19 Havtorn
Tidsenligaste utrustade rote 59 Anna Buhre af Johannelund
Tidsenligaste klädsel (damer) 46 Lasse-Maja
Tidsenligaste klädsel (herrar) 59 Anna Buhre af Johannelund
Tidsenligaste klädsel (mix) 12 Kristina
Bästa 1800-tals båt 59 Anna Buhre af Johannelund
Bästa 1900-talsbåt 16 Elsa
Yngsta rote 33 Maria af Gräsö
Postlandskampen (Postens vandringspris) 22 Elise

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2005

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt p.
1800
Båt p.
1900
Total
poäng
1 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 04:21:00 20 45 80 - 150
2 20 Julanda af Käringsund Herr 04:06:00 7 41 70 - 149
3 83 Kappas Herr 04:21:00 21 44 77 - 145
4 71 Sjuström III af Slite Herr 04:23:00 23 44 78 - 144
5 46 Lasse-Maja Dam 03:17:30 1 41 51 - 141
6 77 Emvika Herr 04:11:00 12 38 65 - 136
7 48 Ålands Haf Herr 03:29:30 3 39 - 53 135
7 10 Francilia Herr 04:09:30 10 42 - 58 135
7 22 Elise Herr 04:16:30 18 41 67 - 135
10 69 Trollstäven av Svartö Herr 04:00:00 6 35 - 60 134
11 18 Margaretha af Qvarken Herr 04:42:00 33 45 74 - 131
12 23 Sjöfröken Mix 04:30:30 30 36 76 - 127
13 15 Pjukarn af Gräsö Herr 03:41:00 4 38 - 47 126
14 12 Kristina Mix 04:42:30 34 46 67 - 124
15 2 Nischens Maria Herr 03:55:00 5 35 - 48 123
15 16 Elsa Mix 04:17:30 19 37 - 60 123
17 91 Hanna aj Telje Herr 04:14:30 15 36 56 - 122
17 29 Viola af Söderöra Herr 04:22:30 22 39 60 - 122
19 3 Vilja av Singö Dam 04:09:00 9 40 - 45 121
19 75 Inger af Massum Herr 04:31:00 31 38 69 - 121
19 39 Singö Herr 05:03:30 38 36 78 - 121
22 11 Bullerskärs Malin Herr 03:28:00 2 35 - 39 120
22 1 Grisslehamn Herr 05:54:00 40 39 76 - 120
24 50 Gustafwa Herr 04:27:30 24 40 - 58 119
24 25 Ingeborg Mix 05:01:00 37 34 77 - 119
26 14 Facilis Herr 04:28:00 26 40 - 59 118
26 40 Olga af Käringsund Herr 04:29:00 27 43 - 57 118
28 41 Kelso Herr 04:14:30 14 36 - 50 117
29 57 Havsfrun af Singö Mix 04:12:00 13 34 50 - 116
30 37 Mina af Furn Herr 04:08:00 8 37 41 - 115
30 97 Einar Jansson Herr 04:31:30 32 38 64 - 115
32 43 Skälholms-Maja Mix 04:10:00 11 36 - 44 114
33 33 Maria af Gräsö Herr 04:16:00 17 38 - 46 112
33 4 Amalia Mix 04:30:00 29 38 - 57 112
35 93 Bref och Paket Herr 06:03:00 41 36 69 - 108
36 67 Dana-Guten Herr 04:29:30 28 38 - 50 105
37 28 Staggskär Herr 05:00:30 36 34 - 58 101
38 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 05:08:00 39 36 58 - 100
39 26 Swanhild Herr 04:44:00 35 35 - 52 97
40 19 Havtorn Herr 06:18:00 42 32 - 56 92
41 34 Signil Herr 04:15:00 16 20 - 37 86
42 6 Mor Svea Herr 04:28:00 25 32 - 32 84
<< Tillbaka
Årets pristagare 2005
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in