Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 18 Margareta af Qwarken
Snabbaste rote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste herrote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste damrote 46 Lasse-Maja
Snabbaste veteranrote 40 Olga af Kärringsund
Räddningsplankan 28 Staggskär
Tidsenligaste utrustade rote 59 Anna Buhre af Johannelund
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 40 Olga af Kärringsund
Tidsenligaste klädsel (mix) 57 Havsfrun av Singö
Bästa 1800-tals båt 59 Anna Buhre af Johannelund
Bästa 1900-talsbåt 10 Francilia
Bästa nybygge/reonverade båt 32 Smacken af Käringsund
Yngsta rote 33 Maria af Gräsö
Posten pris 18 Margareta af Qwarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2006

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt p.
1800
Båt p.
1900
Total
poäng
1 18 Margareta af Qwarken Herr 04:42:04 11 45 78 - 151
2 83 Kappas Herr 04:45:46 15 45 77 - 146
2 71 Sjuström III af Slite Herr 04:48:39 16 45 78 - 146
4 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 05:07:30 27 45 80 - 137
5 46 Lasse-Maja Dam 04:12:19 3 46 53 - 136
5 40 Olga af Käringsund Herr 04:27:02 5 45 - 57 136
7 32 Smacken af Käringsund Herr 05:03:11 24 42 78 - 135
8 20 Julanda af Käringsund Herr 04:54:29 18 42 71 - 134
9 22 Elise Herr 04:45:32 14 41 67 - 133
9 12 Kristina Dam 04:59:25 20 47 67 - 133
11 11 Bullerskärs Malin Herr 03:59:17 1 35 49 - 127
12 29 Viola af Söderöra Herr 04:42:30 12 39 60 - 126
12 10 Francilia Herr 04:51:18 17 44 - 60 126
14 15 Pjunkarn af Gräsö Herr 04:09:44 2 38 - 47 125
15 39 Singö Herr 05:42:32 36 39 78 - 120
16 48 Ålands Haf Herr 04:20:27 4 40 - 43 118
16 57 Havsfrun av Singö Mix 04:33:02 9 38 50 - 118
18 41 Kelso Herr 04:32:19 8 36 - 50 117
18 14 Facilis Herr 05:02:22 22 41 - 59 117
20 37 Mina af Furn Herr 04:28:15 6 38 - 45 116
20 2 Nischens Maria Herr 04:29:06 7 36 - 48 116
22 75 Inger af Massum Herr 05:19:15 33 39 69 - 114
23 97 Einar Jansson Herr 05:09:17 28 38 64 - 113
24 43 Skälholms-Maja Mix 04:45:02 13 37 49 - 112
25 50 Gustafwa Herr 05:04:13 26 40 - 58 111
26 33 Maria af Gräsö Herr 04:41:40 10 28 53 - 110
27 65 Gäl-Kari Mix 05:14:34

30

28 72 - 109
28 67 Dana-Guten Herr 05:02:33 23 40 - 49 105
29 87 R. Lodbrok Herr 05:15:02 32 35 58 - 100
29 47 Garvarn af Kappelshamn Herr 05:21:54 35 36 60 - 100
31 7 Rapid Fix Herr 05:00:54 21 32 - 49 99
32 85 Havsfraui af Kappelshamn Herr 05:03:22 25 28 54 - 96
33 13 Brudhällan af Örskär Dam 04:55:45 19 28 - 42 90
34 26 Swanhild Herr 05:15:00 31 32 - 48 88
34 19 Havtorn Herr 05:55:03 37 30 - 56 88
36 28 Staggskär Mix 06:18:07 38 28 - 57 86
37 31 Laura af Gräsö Mix 05:12:30 29 31 - 41 82
37 3 Vilja av Singö Herr 05:20:47 34 37 - 40 82
<< Tillbaka
Årets pristagare 2006
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in