Kontakta oss/Bli medlem >>




För barnen

 

Totalsegrare 71 Sjuström III af Slite
Snabbaste rote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste herrote 11 Bullerskärs Malin
Snabbaste damrote 13 Brudhällan af Örskär
Snabbaste veteranrote 40 Olga af Kärringsund
Räddningsplankan 22 Elise
Tidsenligaste utrustade rote 59 Anna Buhre af Johannelund
Tidsenligaste klädsel (damer) 12 Kristina
Tidsenligaste klädsel (herrar) 40 Olga af Kärringsund
Tidsenligaste klädsel (mix) 43 Skälholms-Maja
Bästa 1800-tals båt 59 Anna Buhre af Johannelund
Bästa 1900-talsbåt 10 Francilia
Bästa nybygge/reonverade båt 37 Mina af Furn
Yngsta rote 91 Hanna af Telje
Posten pris 18 Margareta af Qwarken

 

Hela resultatlistan för Postrodden 2009

Plac. Båtnr. Båtnamn Klass Tid Tid
plac.
Kläd
poäng
Båt p.
1800
Båt p.
1900
Total
poäng
1 71 Sjuström III af Slite Herr 04:54:31 7 42 76 - 145
2 24 Aspskärs-Stina Herr 05:09:50 13 40 80 - 141
3 83 Kappas Herr 05:20:12 15 41 77 - 137
4 20 Julanda af Käringsund Herr 05:00:23 10 40 72 - 136
4 59 Anna Buhre af Johannelund Herr 05:28:25 20 42 80 - 136
6 48 Ålands Haf Herr 04:42:57 5 41 60 - 130
7 40 Olga af Käringsund Herr 04:58:35 9 43 - 60 128
7 32 Smacken af Käringsund Herr 05:36:05 24 40 78 - 128
7 18 Margaretha af Qvarken Herr 05:41:57 26 42 78 - 128
10 91 Hanna af Telje Herr 04:32:59 3 30 - 65 127
11 15 Pjukarn af Gräsö Herr 04:30:47 2 38 - 49 123
11 39 Singö Herr 05:49:48 28 39 78 - 123
13 12 Kristina Dam 06:19:30 32 45 72 - 119
14 97 Einar Jansson Herr 05:35:20 23 39 68 - 118
15 10 Francilia Herr 05:26:08 19 42 - 60 117
16 75 Inger af Massum Herr 05:54:59 29 35 75 - 115
17 11 Bullerskärs-Malin Herr 04:24:44 1 27 49 - 114
17 37 Mina af Furn Herr 04:45:54 6 36 - 50 114
17 13 Brudhällan av Örskär Dam 05:04:03 11 43 - 48 114
20 14 Facilis Herr 05:34:20 22 41 - 59 112
21 87 R. Lodbrok Herr 05:44:57 27 32 71 - 110
22 43 Skälhoms-Maja Mix 05:25:42 18 37 56 - 109
23 2 Nischens Maria Herr 05:08:54 12 33 - 52 107
24 31 Laura av Gräsö Mix 04:35:27 4 30 - 45 105
24 33 Maria af Gräsö Herr 04:55:45 8 25 54 - 105
24 73 Hansviks Hulda Herr  05:13:46  14 35  - 50 105
27 67 Dana-Guten Mix 05:23:53

17

36 - 49 102
28 38 Klara-Sofia Herr 05:33:15 21 29 - 59 101
28 22 Elise Herr 07:35:00 33 33 67 - 101
30 93 Bref och Paket Mix 06:02:40 31 25 71 - 99
31 57 Havsfrun af Singö Mix 05:36:41 25 30 55 - 94
32 45 Orm Herr 05:23:50 16 30 - 44 92
33 30 Mikalia Herr 06:02:17 30 13 - 50 67
<< Tillbaka
Årets pristagare 2009
 
 Copyright 2020 Roslagens Sjöfartsminnesförening    Logga in