ROSLAGENS

SJÖFARTSMINNESFÖRENING

 

Genomförda aktiviteter 2025

ROSLAGENS SJÖFARTSMINNESFÖRENING

 

Genomförda aktiviteter 2025


Påsköppet i Lars Matts Eriks sjöbod, Grisslehamn.
Påsköppet i Lars Matts Eriks sjöbod, Grisslehamn.

Påskafton - Lars Matts Eriks sjöbod.

 

På påskafton, den 19 april var det produktionsmässigt säsongsupptakt i Lars Matts Eriks sjöbod. Tyvärr var vädret inte på vår sida så vi var tvungna att ställa in repslagningen. Trotts detta kom det 45 besökare och vi hade även god försäljning.

 

Ansvariga från föreningen var Håkan Lundén, Matts Martling och Susanne Olsson

Besökare samt Matts Martling t.h.
Besökare samt Matts Martling t.h.

Stockholms läns Hembygdsförbunds årsmöte 2025
Ordförande Anita Lundin talar. Närmast kameran, Häverö-Edebos ordförande Carl-Gerhard Wennerberg.

Stockholms läns Hembygdsförbund årsmöte.

 

Lördagen den 12 april var det årsmöte i Stockholms läns Hembygdsförbund som samtidigt också firade sitt 50-års jubileum. Mötet hölls ombord på M/S Teaterskeppet.

 

Innan själva årsmötesförhandlingarna höll Stella Fare från Högalids Hembygdsförening ett föredrag om gamla Klara med inriktning Brunkeberg. Efter årsmötesförhandlingarna vidtog en jubileumsmiddag medan Teaterskeppet lämnade kaj för en fin resa i Stockholms inre skärgård i ett strålande vårväder.

 

Sjöfartsminnesföreningen representerades av Lars Nylén och Håkan Lundén.


Föredrag på Labbas Hembygdsgård i Storby på Eckerö, Åland 2025.
Föredrag på Labbas Hembygdsgård i Storby på Eckerö, Åland 2025.

Föredrag - Storby, Eckerö på Åland.

 

Lördagen den 5 april var Håkan Lundén på Labbas Hembygdsgård i Storby på Eckerö och höll ett föredrag under rubriken "Färjetrafiken Grisslehamn - Åland".

 

Föredraget handlade om de maskindrivna transporter av post och passagerare som började redan 1870 och med vissa avbrott fortlever än idag genom Rederi AB Eckerö. Intresset var stor bland den samlade publiken.

Föredrag på Labbas Hembygdsgård i Storby på Eckerö, Åland 2025.
Föredrag på Labbas Hembygdsgård i Storby på Eckerö, Åland 2025.

Länk till mer information om Infopoint Norrtälje kommun.
Roslagens Sjöfartsmuseum är en av Norrtälje Turistbyrås InfoPoints i Norrtälje kommun. Här får du personlig vägledning om de mest spännande sevärdheterna och attraktionerna i området. Oavsett om du söker äventyr, kultur eller avkoppling, är vårt trevliga team här för att ge dig tips och råd. Kom in och låt oss hjälpa dig att göra din vistelse på Väddö och dess omgivning oförglömlig.
Med Romina från Räfsnäs brygga ut till Tjockö.
Vackert att ströva runt på Tjockö.
Vackert att ströva runt på Tjockö.
Tjockö Öbutik i bakgrunden.
Tjockö Öbutik i bakgrunden.

Sjöfartsmuseet som ny Infopoint - Besök på Tjockö.

 

Roslagens Sjöfartsmuseum ska från sommaren 2025 vara ett så kallat Infopoint för vår del av Roslagen.

"En Infopoint är en enklare form av turistinformation där besökaren kan få personlig service och inspiration. Personalen på en Infopoint kan hjälpa besökare med vanliga frågor för området".

 

Vi var den 2 april med ut till Tjockö för att informeras och för att skaffa mer kunskap och erfarenhet om hur Norrtälje Turistbyrå och andra arbetar, helt enkelt mer om vad det innebär att vara med som Infopoint.

 

Mötet ute på Tjockö kändes mycket givande och vi hade extremt tur med vädret. De som var med från föreningen var Karin och Markku, som speciellt vill tacka för den fina markservice de fick.

 

Vi kan verkligen rekommendera ett besök ut på Tjockö i sommar. Läs här hur du ska gå tillväga för att ta dig ut!

Vi fick även tillfälle att besöka ett par andra som också deltar, såsom Öbutiken på Tjockö, Roslags Event och Kajak & Uteliv.

Besök Norrtälje Turistbyrå för att hitta till andra Infopoint i Norrtälje kommun!

Tack till markpersonalen på Tjockö!
Tack till markpersonalen på Tjockö!
Simon från Roslags Event.
Kapten S. Lundblad på Gladan, Roslags Event.
Rep. Norrtälje Turistbyrå och Astrid på Kajak & Uteliv.
Rep. Norrtälje Turistbyrå och Astrid från Kajak & Uteliv.

Matts Martling som vårtecken.
Matts Martling med knoptavla.

Ett vårtecken på Kaplansbacken.

 

Ett kärt vårtecken, den 20 mars, uppe på Kaplansbacken är när Martling syns spatserandes på tunet med sin lilla skruvdragare. Precis som tidigare år efterlämnade han sin knoptavla på ytterväggen mot Freiasalen. Det fina är att han lyckas sätta skruvar i samma hål varje år. Nu kan barnen åter igen testa på att knyta avancerade knopar.

 

Samtidigt arbetas det med att pussla ihop fyrlinsdelar i Beckhuset (Tjärvens fyr). Fyrlinsen ska ställas ut i museet nu  i sommar.

Grinden är på plats. De som arbetar med det här är Jonas, Anders och Bosse.

 

Vi välkomnar våren och går mot en skön sommar!

 

Jonas Alsetmark arbeter med en fyrlins.
Jonas med fyrlins.

Årsmötet 2025: Lars G Soldéus.
Lars G Soldéus.
Årsmötet 2025: Ingrid Lundén, Simone Öhman och Lars Nylén.
Ingrid Lundén & Simone Öhman.
Årsmötet 2025: Fredrik Lundin och Lars Nylén.
Fredrik Lundin.

Årsmöte 2025.

 

Årets årsmöte, fredagen den 14 mars, startades upp med att Lars G Soldéus höll ett intressant föredrag om bl.a. bondeseglationen, om mälarskeppare och piggskeppare. Till föredraget var allmänheten inbjuden, liksom till kaffet. Bondeseglationen är ett intressant ämne med allt från fisksumpar från Finland till vedskutor i olika modeller förtöjda vid olika kajer i Stockholm.

De som är intresserade av ämnen som togs upp kan köpa Soldéus böcker vid sitt nästa besök i museet.

 

Därefter bjöds det på kaffe, tårta och småkakor. Det blev även ett flertal lyckliga vinnare i det lotteri vi har under fikastunden.

 

Årsmötesförhandlingar inleddes med att välja Lars Nylén som ordförande och Lisbeth Modin som sekreterare.

 

Utmärkelser delades ut, med förtjänstdiplom till Ingrid Lundén och Simone Öhman för sina insatser för föreningen.

 

Botvidssons författarstipendium tilldelades Fredrik Lundin och Benny Wallén tilldelades Sveriges hembygdsförbunds hedersnål med lagerkrans (ej närvarande).

 

Roslagens Sjöfartsminnesförenings styrelse oförändrad.

 

Se fler bilder på vår Facebook!

Läsbart i Rospiggen 1961, av Arholma Kalle: "Bland piggsvin och mälargrodor".

Dialoger runt Mälarens sandgropar:
Mälargrodor:
"- De ä ju inge däck i dom där piggkälka, att dom håller ihop!"
Piggkälkar:
"- Hårdarbetade skuter de där mälargrodorna, däckade som om dem tänkte runda Hornet. Ett litet hål mitt i däck, där sticker dom ner skall'n för att se om vattne står på skott, om dom är på väg ner i abborrkammarn."
Årsmötet 2025: Fika i pausen, Väddö Folkhögskola.
Fika i pausen, Väddö Folkhögskola.
Årsmötet 2025: Årsmötesförhandlingar ska till att börja strax.
Årsmötesförhandlingar ska till att börja.

S/S Norrtelje renoveras.
Bänkar är på renovering.
Takfönster i Röda rummet.
Takfönster i Röda rummet.

Vi besöker S/S Norrtelje.

 

Den 11 februari gjordes ett studiebesök på S/S Norrtelje där Vänföreningen under tisdagar samlas för underhåll och renovering. Vänföreningen har även tillgång till en verkstadslokal där det skrapas och slipas på bänkar och bord.

 

Allt som är öppet för besökare är klart men nere i kylrummet och i  Röda rummet (akter-rummet) finns mycket kvar att göra.

 

Se filmen som finns på YouTube genom att klicka på bild eller besök vår kanal här.

 

Lite intressanta länkar:

Se film från renovering av S/S Norrtelje.
Klicka på ovan bild för film!
Hytter renoveras.
Hytter renoveras.

Beckhuset.

Städar upp i och kring Beckhuset - Kaplansbacken

 

Under fredagen den 7 februari samlades ett flertal medlemmar för uppsnyggning kring Beckhuset.

 

Deltagare var Pelle Modin, Anders Öhman, Bo Buhre, Benny Wallén och Mats Magnusson.

 


Nya grindar Kaplansbacken
Anders och Jonas.
Nya grindar Kaplansbacken
Målning pågår.

Nya grindar - Kaplansbacken

 

"Jag har korsat alla hav,

Jag har prövat alla vindar

Och till sist jag riggar av

Bakom dessa stilla grindar."

 

Under januari månad tillverkade Anders Öhman, Jonas Alstermark och Bo Buhre nya ek-grindar till Kaplansbacken. Den utesoffa, som Föreningen almogebåtar renoverat, samt ankarspelet från S/S Norrtelje målades.

 

Nya grindar Kaplansbacken
Klart, på plats.
Ankarspel från S/S Norrtelje.
Ankarspelet från S/S Norrtelje.

Th. Håkan Lundén.

Rotary - Norrtälje.

 

Torsdagen den 16 januari var Håkan Lundén på S/S Norrtelje och höll ett föredrag om Postrodden på Rotary Norrtäljes lunchmöte.

 

Ombord på S/S Norrtelje

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022