POSTRODDEN

 

Resultat 1983

POSTRODDEN

 

Resultat 1983


Poststämplar Postrodd 10.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

9

Piggvaren

Herr

05:11:00

10

42

60

157

V

2

73

Elin af Ellan

Herr

05:37:00

19

42

67

155

 

3

53

Greta af Ljusterö

Herr

05:01:00

5

42

46

148

 

4

37

Mina af Furn

Herr

04:51:00

2

42

33

141

 

5

18

Margaretha af Qvarken

Herr

05:23:00

15

45

43

137

 

6

23

Alma af Möja

Herr

04:52:00

3

27

44

134

 

6

34

Signil

Herr

04:58:00

4

42

31

134

 

6

30

Trotjänaren

Herr

06:40:00

49

45

73

134

T

9

22

Elise

Herr

05:17:00

12

42

37

132

P

10

48

Ålands Haf

Herr

05:39:00

20

24

60

129

 

11

27

Tvåan af Gräsö

Herr

05:14:00

11

36

38

128

 

12

5

Vinterhamn

Herr

04:50:00

1

30

28

127

S

12

1

Nauclera

Herr

05:53:00

28

30

60

127

 

14

41

Katti af Gräsö

Herr

05:05:00

7

27

40

125

 

15

42

Alma af Kärringsund

Herr

05:33:00

17

24

51

123

 

16

39

Wentha af Ekerö

Herr

05:48:00

24

42

39

122

 

17

33

Maria af Gräsö

Herr

05:18:00

13

27

40

119

 

17

67

Korgil

Dam

05:47:00

23

30

47

119

D

19

43

Skälholms-Maja

Herr

05:08:00

8

24

36

117

 

20

61

Hornet af Tälje

Herr

05:45:00

21

30

41

115

 

20

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

05:49:00

26

36

40

115

 

22

14

Amalia

Herr

05:21:00

14

21

42

114

 

23

35

Olof Pettersson

Herr

05:37:00

18

15

52

114

 

24

46

Aron

Herr

05:50:00

27

33

42

113

 

25

20

Bleikon

Herr

05:59:00

29

30

46

112

 

26

12

Kristina

Herr

05:46:00

22

27

40

110

 

26

26

Alma

Herr

06:15:00

39

24

60

110

 

28

69

Trollstäven

Herr

05:29:00

16

15

45

109

N

28

25

Singöjulle (senare döpt till Ingeborg)

Herr

06:11:00

37

24

57

109

 

30

15

Grisslehamn

Dam

07:02:00

58

45

56

108

 

31

16

Meggy

Herr

06:09:00

36

36

42

107

 

32

71

Bodekull

Herr

06:05:00

33

27

44

103

 

32

24

Skötbåt från Brändö

Herr

06:13:00

38

24

52

103

 

34

58

Kuin Elisabeth

Herr

06:02:00

30

27

40

102

 

34

3

Anna-Katarina af Singö

Dam

06:36:00

43

30

55

102

 

36

8

Skötbåt av gaveltyp (senare döpt till Arvid / LappArvid)

Herr

06:03:00

31

27

39

100

 

36

32

Gavelbåt från Föglö

Dam

06:25:00

46

36

44

100

 

38

59

Gittan av Norrsund 

Herr

05:03:00

6

9

29

97

 

38

57

Anna

Herr

05:48:00

25

21

36

97

 

38

21

Xylografen

Herr

06:05:00

34

36

30

97

 

41

10

Lejongropen

Herr

05:11:00

9

6

30

92

 

41

81

Ida

Herr

06:07:00

35

24

38

92

 

41

77

Köpman Holm

Herr

06:18:00

41

27

41

92

 

44

31

Lena av Björkö

Herr

06:40:00

50

30

45

90

 

44

4

Tilda

Herr

06:56:00

56

24

57

90

 

46

63

Postbåden

Dam

06:46:00

53

36

41

89

 

47

49

Bakfram af Gräsö

Dam

06:24:00

44

24

40

86

 

48

19

Havtorn

Herr

06:04:00

32

-

52

85

 

48

38

Julinda

Herr

06:52:00

55

21

54

85

 

50

79

Skötbåt från Singö (senare döpt till Frida)

Herr

07:02:00

57

21

54

83

 

51

44

Gudungen

Dam

06:41:00

51

30

38

82

 

52

11

Mosse

Herr

06:18:00

40

27

29

81

 

53

36

Helmi af Tottesund

Dam

07:09:00

60

39

36

80

 

54

29

Tranvik I

Herr

06:45:00

52

27

39

79

 

55

7

Flundran

Herr

07:06:00

58

27

41

74

 

56

28

Gustafva

Herr

06:25:00

45

12

40

73

 

57

87

Argo af Wermdön

Herr

06:31:00

47

21

32

72

 

57

17

Laura af Gräsö

Herr

06:47:00

54

39

22

72

 

59

13

Ella-Britt af Fjäll

Herr

06:34:00

48

24

28

70

 

60

55

Vilja

Dam

07:54:00

61

-

41

45

R

DF

65

Selma

Herr

06:20:00

42

DF

DF

DF

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

DF: Diskvaliciferad.

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022