POSTRODDEN

 

Resultat 1993

POSTRODDEN

 

Resultat 1993


Poststämplar Postrodd 20.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

77

Emvika

Herr

04:54:00

16

47,0

72

159,0

V

2

9

Piggvaren

Herr

04:52:00

14

41,0

72

155,0

 

3

83

Kappas

Herr

04:57:00

18

39,0

73

150,0

 

4

91

Hanna af Telje

Herr

04:25:00

2

46,5

41

144,5

 

5

33

Maria af Gräsö

Herr

04:46:00

9

45,5

51

143,5

 

5

46

Snäckan

Herr

04:59:00

20

43,5

64

143,5

 

7

48

Ålands Haf III

Herr

04:15:00

1

42,5

40

142,5

S

8

89

Hulda

Herr

05:10:00

28

41,5

72

141,5

 

9

71

Sjuström af Slite

Herr

04:47:00

12

38,5

55

137,5

N

10

69

Gustafva af Aludden

Herr

05:38:00

45

45,5

75

131,5

T

11

18

Margaretha af Qvarken

Herr

05:16:00

31

46,0

60

131,0

 

12

53

Gute-Lena af Täby

Herr

04:46:00

11

39,5

46

130,5

P

13

27

Tvåan af Gräsö

Herr

04:39:00

7

41,0

40

130,0

 

13

43

Skälholms-Maja

Herr

05:02:00

23

47,0

50

130,0

A

15

41

Katti af Gräsö

Herr

04:46:00

10

42,0

40

128,0

 

16

34

Signil

Herr

04:35:00

4

40,5

34

126,5

 

16

37

Mina af Furn

Herr

04:44:00

8

41,5

37

126,5

 

18

85

Sjövargen af Svartsö

Herr

04:56:00

17

38,5

48

125,5

 

19

3

Laura af Gräsö

Herr

04:48:00

13

43,5

38

124,5

 

20

17

Klara

Herr

04:36:00

5

42,0

31

124,0

 

20

39

Wentha af Ekerö

Herr

05:06:00

25

46,0

47

124,0

 

22

57

Frida af Mariefred

Herr

05:10:00

27

43,0

51

123,0

 

23

81

Sjuström af Slite

Herr

05:05:00

24

36,5

53

121,5

 

23

25

Ingeborg

Herr

05:23:00

37

37,5

65

121,5

 

25

5

Vinterhamn

Herr

04:32:00

3

35,0

32

121,0

 

26

35

Olof Pettersson

Herr

05:25:00

38

35,5

67

120,5

 

27

95

Junkarn af Understen

Herr

04:37:00

6

36,5

30

116,5

 

28

6

Facilis

Dam

05:46:00

48

48,0

60

116,0

 

29

15

Grisslehamn

Dam

07:31:00

55

39,5

73

113,5

R

30

38

Klara-Sofia

Herr

05:19:00

33

39,5

49

111,0

 

31

44

Ankkurinappi

Herr

05:00:00

21

33,5

42

110,5

 

31

10

Lejongropen

Herr

05:01:00

22

37,5

39

110,5

E

33

4

Bruno

Herr

05:17:00

32

40,0

46

110,0

 

34

75

Inger af Massum

Herr

05:57:00

52

36,5

69

109,5

 

35

55

Gunnilsöra

Herr

05:10:00

26

38,0

41

109,0

 

36

31

Ettan af Hargshamn

Herr

04:58:00

19

33,0

38

108,0

 

36

12

Kristina

Dam

05:45:00

47

48,0

51

108,0

M

38

22

Elise

Herr

05:22:00

36

40,5

47

107,5

 

39

50

Gustafwa

Herr

05:31:00

42

37,0

56

107,0

 

40

93

Bref och Paket

Herr

05:32:00

44

38,0

54

104,0

 

41

65

Fanny af Waxholm

Herr

04:52:00

15

35,0

25

101,0

 

42

14

Rosällan

Herr

05:29:00

41

46,5

39

100,5

 

43

28

Staggskär

Herr

05:41:00

46

36,5

52

98,5

 

44

13

Brudhällan af Vinterhamn

Dam

05:15:00

30

37,0

35

98,0

D

44

97

Einar Jansson

Herr

05:26:00

40

36,0

46

98,0

 

46

19

Havtorn

Herr

05:50:00

51

35,0

56

96,0

 

47

61

Hornet af Tälje

Dam

05:25:00

39

38,0

39

94,0

 

48

42

Postineiti

Herr

05:22:00

35

35,0

36

92,0

 

49

63

Postbåden

Herr

05:32:00

43

34,0

43

90,0

 

49

99

Gjausu

Herr

05:47:00

49

39,0

44

90,0

Y

51

30

Post-Posti

Herr

06:00:00

53

34,0

52

89,0

 

52

16

Gustafva af Eckerö

Herr

05:14:00

29

33,0

26

86,0

 

53

20

Babsan

Herr

05:20:00

34

-

61

83,0

 

53

7

Flundran

Herr

06:53:00

54

32,0

49

83,0

 

55

8

Blomman

Herr

05:49:00

50

39,5

34

79,5

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*E: Snabbaste veteranrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022