POSTRODDEN

 

Resultat 1997

POSTRODDEN

 

Resultat 1997


Poststämplar Postrodd 24.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

Bp

Tot

*

1

9

Piggvaren

Herr

05:17:45

10

48,0

76

164,0

VT

2

71

Sjuström III af Slite

Herr

05:08:33

6

41,0

71

156,0

 

3

46

Snäckan

Herr

05:23:25

12

46,0

70

154,0

 

4

48

Ålands Haf

Herr

04:44:10

1

45,5

50

147,5

S

4

35

Olof Pettersson

Herr

05:49:55

20

45,5

72

147,5

 

6

45

Lasse-Maja af Möja

Herr

04:44:50

2

47,0

50

147,0

 

7

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

05:39:45

17

46,0

67

146,0

 

8

81

Sjustöm I af Slite

Herr

05:27:50

14

48,0

61

145,0

 

9

33

Maria af Gräsö

Herr

05:12:15

9

48,0

52

145,0

 

10

31

Ettan af Hargshamn

Herr

05:09:10

7

44,5

47

134,5

E

11

43

Skälholms-Maja

Herr

05:32:20

15

48,0

51

134,0

 

12

91

Hanna af Telje

Herr

05:07:20

5

42,0

45

132,0

 

13

22

Elise

Herr

06:00:50

24

48,0

54

128,0

 

13

89

Hulda

Dam

06:33:40

41

48,0

71

128,0

 

15

83

Kappas

Herr

07:12:15

45

46,5

75

126,5

 

16

10

Varggropen

Herr

05:50:40

21

48,0

47

126,5

 

17

85

Sjövargen af Svartsö

Herr

05:44:30

18

41,5

50

126,5

 

18

50

Gustafwa

Herr

06:01:30

26

38,5

60

122,5

 

19

6

Facilis

Dam

06:09:50

31

48,0

55

122,0

M

20

67

Dana-Guten

Herr

05:26:13

13

41,0

43

121,0

P

21

99

Gjausu

Herr

06:12:00

34

48,5

56

120,5

 

22

37

Mina af Furn

Herr

05:19:20

11

39,5

41

119,5

 

23

12

Kristina

Dam

05:19:20

35

48,0

56

119,0

 

24

5

Vinterhamn

Herr

05:01:45

3

32,0

38

118,0

 

24

93

Bref och Paket

Herr

06:10:50

33

42,0

59

118,0

 

26

8

Adele Mathilda

Herr

06:03:55

28

48,0

47

117,0

 

26

2

Ulrika af Qvarken

Herr

06:30:35

40

45,0

62

117,0

 

28

95

Junkarn af Understen

Herr

05:11:20

8

36,5

38

116,5

 

29

17

Klara

Dam

05:39:40

16

43,0

38

115,0

DY

29

24

Utelia

Herr

06:04:25

29

36,0

58

115,0

 

29

14

Rosällan

Herr

06:04:25

32

48,0

49

115,0

A

32

47

Garvarn af Kappelshamn

Herr

05:44:30

19

33,5

49

113,5

 

33

32

Alexandra

Herr

05:56:40

22

34,0

51

113,0

 

34

28

Staggskär

Herr

06:16:00

36

38,5

59

111,5

 

35

38

Klara-Sofia

Herr

06:09:35

30

39,0

51

110,0

 

36

75

Inger af Massum

Herr

07:48:00

48

37,5

70

109,5

R

37

44

Ankkurinappi

Herr

06:02:00

27

35,0

51

109,0

 

37

61

Hornet af Tälje

Herr

06:22:05

37

45,0

51

109,0

 

39

55

Gunnilsöra

Herr

06:01:15

25

37,0

45

107,0

 

40

21

Xylografen

Herr

05:58:20

23

31,0

48

106,0

 

41

27

Tvåan af Gräsö

Herr

07:16:45

46

46,0

53

103,0

 

42

51

Lena af Björkö

Herr

07:01:50

44

33,0

62

101,0

 

43

26

Albertina

Herr

06:49:10

42

30,0

60

98,0

N

44

53

Gute-Lena af Täby

Herr

06:28:35

38

36,5

47

95,5

 

45

4

Amalia

Dam

07:42:40

47

47,5

44

94,5

 

46

97

Einar Jansson

Herr

06:51:25

43

32,5

51

90,5

 

47

13

Brudhällan af Gräsö

Herr

06:29:50

39

37,5

37

85,5

 

48

34

Signil

Herr

05:06:35

4

-

39

85,0

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*D: Snabbaste damrote.
*E: Snabbaste veteranrote.
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*B: Tidstrognaste båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postlandskampen (Postens vandringspris).

Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Bp = Båt poäng.
Tot = Totalt poäng.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022