POSTRODDEN

 

Resultat 2009

POSTRODDEN

 

Resultat 2009


Poststämplar Postrodd 36.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

18

19

Tot

*

1

71

Sjuström III af Slite

Herr

04:54:31

7

42

76

 

145

V

2

24

Aspskärs-Stina

Herr

05:09:50

13

40

80

 

141

 

3

83

Kappas

Herr

05:20:12

15

41

77

 

137

 

4

20

Julanda af Käringsund

Herr

05:00:23

10

40

72

 

136

 

4

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

05:28:25

20

42

80

 

136

T8

6

48

Ålands Haf

Herr

04:42:57

5

41

60

 

130

 

7

40

Olga af Käringsund

Herr

04:58:35

9

43

 

60

128

EA

7

32

Smacken af Käringsund

Herr

05:36:05

24

40

78

 

128

 

7

18

Margaretha af Qvarken

Herr

05:41:57

26

42

78

 

128

P

10

91

Hanna af Telje

Herr

04:32:59

3

30

 

65

127

Y

11

15

Pjukarn af Gräsö

Herr

04:30:47

2

38

 

49

123

 

11

39

Singö

Herr

05:49:48

28

39

78

 

123

 

13

12

Kristina

Dam

06:19:30

32

45

72

 

119

M

14

97

Einar Jansson

Herr

05:35:20

23

39

68

 

118

 

15

10

Francilia

Herr

05:26:08

19

42

 

60

117

9

16

75

Inger af Massum

Herr

05:54:59

29

35

75

 

115

 

17

11

Bullerskärs-Malin

Herr

04:24:44

1

27

49

 

114

SH

17

37

Mina af Furn

Herr

04:45:54

6

36

 

50

114

N

17

13

Brudhällan av Örskär

Dam

05:04:03

11

43

 

48

114

D

20

14

Facilis

Herr

05:34:20

22

41

 

59

112

 

21

87

R. Lodbrok

Herr

05:44:57

27

32

71

 

110

 

22

43

Skälhoms-Maja

Mix

05:25:42

18

37

56

 

109

I

23

2

Nischens Maria

Herr

05:08:54

12

33

 

52

107

 

24

31

Laura av Gräsö

Herr

04:35:27

4

30

 

45

105

 

24

33

Maria af Gräsö

Herr

04:55:45

8

25

54

 

105

 

24

73

Hansviks Hulda

Herr

05:13:46

14

35

 

50

105

 

27

67

Dana-Guten

Herr

05:23:53

17

36

 

49

102

 

28

38

Klara-Sofia

Herr

05:33:15

21

29

 

59

101

 

28

22

Elise

Herr

07:35:00

33

33

67

 

101

R

30

93

Bref och Paket

Mix

06:02:40

31

25

71

 

99

 

31

57

Havsfrun af Singö

Mix

05:36:41

25

30

55

 

94

 

32

45

Orm

Herr

05:23:50

16

30

 

44

92

 

33

30

Mikalia

Herr

06:02:17

30

13

 

50

67

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.

Kla = Dam, Herr eller Mixad rote.
Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Tot = Totalt poäng.
18 = Båt poäng 1800-talsbygge.
19 = Båt poäng 1900-talsbygge.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022