POSTRODDEN

 

Resultat 2010

POSTRODDEN

 

Resultat 2010


Poststämplar Postrodd 37.
Grisslehamn - Eckerö
Eckerö - Grisslehamn

Pl

Nr

Namn

Kla

Tid

Tp

Kp

18

19

Tot

*

1

71

Sjuström III af Slite

Herr

04:16:50

5

45

76

 

153

V

2

83

Kappas

Herr

05:01:32

14

47

77

 

147

TA

3

24

Aspskärs Stina

Herr

05:01:09

12

40

80

 

145

 

4

59

Anna Buhre af Johannelund

Herr

05:10:19

18

43

80

 

142

 

5

48

Ålands haf

Herr

04:34:11

8

42

68

 

139

 

6

12

Kristina

Dam

05:27:38

21

48

72

 

136

MP

7

63

Doris af Gräsö

Herr

03:53:48

1

40

 

52

133

SH

8

40

Olga af Käringsund

Herr

04:55:22

10

44

 

60

131

E

9

32

Smacken af Käringsund

Herr

05:45:41

27

42

78

 

130

 

10

18

Margaretha af Qvarken

Herr

06:09:18

30

44

78

 

129

 

11

43

Skälholms-Maja

Herr

04:59:13

11

40

62

 

128

 

11

75

Inger af Massum

Herr

05:26:38

20

36

75

 

128

 

11

27

Siiri

Herr

05:43:38

23

38

76

 

128

8

14

87

R. Lodbrok

Herr

05:18:23

19

38

71

 

127

 

15

10

Francilia

Herr

05:09:42

17

46

 

60

126

 

16

37

Mina af Furn

Herr

04:16:02

3

40

 

50

125

 

16

13

Brudhällan af Örskär

Dam

04:48:17

9

43

 

54

125

D

18

97

Einar Jansson

Herr

05:44:32

25

42

68

 

122

 

19

20

Julanda af Käringsund

Herr

06:54:32

36

44

76

 

121

R

20

38

Klara Sofia

Herr

05:09:41

16

40

 

59

120

9

20

16

Alpiggen af Eckerö

Dam

06:23:06

31

40

74

 

120

 

22

22

Elise

Herr

05:56:56

28

35

74

 

118

 

23

49

Hunsarn af Tvärnö

Herr

04:16:44

4

30

 

54

117

N

24

14

Facilis

Herr

05:29:18

22

42

 

59

116

 

25

91

Hanna af Telje

Herr

03:59:54

2

32

 

44

114

 

26

31

Laura af Gräsö

Mix

04:24:10

6

32

 

48

111

 

26

33

Maria af Gräsö

Mix

04:27:49

7

27

 

54

111

I

28

30

Grisslehamn

Herr

06:30:37

34

27

80

 

110

 

29

93

Bref ochPaket

Herr

06:07:44

29

26

72

 

101

Y

29

17

Konrad

Herr

06:26:09

32

27

74

 

106

 

31

2

Nischens Maria

Herr

05:04:35

15

35

 

48

106

 

32

26

Swanhild

Herr

05:44:22

24

35

 

53

101

 

33

28

Staggskär

Herr

06:44:45

35

39

 

58

99

 

34

73

Hanviks Hulda

Herr

05:01:30

13

26

 

48

98

 

35

36

Xylografen

Dam

05:44:33

26

26

 

52

89

 

36

44

Emvika

Herr

06:28:56

33

20

 

60

84

 

*V: Totalsegrare.
*S:
Snabbaste rote.
*H: Snabbaste herrote.
*D: Snabbaste damrote.
*X: Snabbaste mixrote.
*E: Snabbaste veteranrote. (Båt byggd före 1974).
*R: Räddningsplankan.
*T: Tidsenligaste utrustade rote.
*M: Tidsenligaste klädsel damer.
*A: Tidsenligaste klädsel herrar.
*I: Tidsenligaste klädsel mix.
*8: Bästa 1800-talsbåt.
*9: Bästa 1900-talsbåt.
*Å: Bästa Åländska båt.
*N: Bästa nybygge/renoverade båt.
*Y: Yngsta rote.
*P: Postens pris.
*0: Överskridit maxtid.

Kla = Dam, Herr eller Mixad rote.
Tp = Tid placering.
Kp = Kläd poäng.
Tot = Totalt poäng.
18 = Båt poäng 1800-talsbygge.
19 = Båt poäng 1900-talsbygge.

© Roslagens Sjöfartsminnesförening 2022